Spotkanie z Drużyną Szpiku

27 lutego uczniowie klas trzecich spotkali się z Drużyną Szpiku. Koordynatorzy projektu „Podziel się życiem” Maria Homan i Staszek Furmaniak przybliżyli nam ideę dawstwa szpiku. Gościem specjalnym był,  Dawca Szpiku, Szymon Ziółkowski, złoty medalista olimpijski z Sydney i poseł na Sejm RP. 
Spotkanie poprzedziło  naszą coroczną akcję ” Okaż serce – oddaj krew”, która odbędzie się 6 marca. Dziękujemy i serdecznie zapraszamy!
Monika Polus
Brak nazwy Brak nazwy (1)
 

V Edycja XLPL EKIDEN

Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie w organizowaniu imprez sportowych oraz ofiarować swój wolny czas dla innych, to zachęcamy do pracy w wolontariacie, w wielkiej imprezie biegowej, jaką jest sztafeta maratońska XLPL EKIDEN. Uczniowie naszej szkoły w ubiegłych latach udowodnili że są zgraną, pracowitą i otwarta na wezwania grupą młodych ludzi. Podziękowania jakie zgotowali im organizatorzy i zawodnicy są tego dowodem – otwórz link
Impreza biegowa XLPL EKIDEN odbędzie się 28 maja 2017 roku, wokół Jeziora Maltańskiego, od wczesnych godzin rannych do popołudniowych. Należy dodać, że podczas pracy wolontariuszy, rywalizować ze sobą będą dwa zespoły XIV Liceum, tj. Zespół Nauczycieli oraz Zespół Uczniów.
Osoby chętne do współpracy proszone są o zgłaszanie się do nauczycieli wychowania fizycznego.

xlep

Wieczorek poetycki

W ostatni dzień karnawału – 28 lutego 2017 – odbył się w XIV LO tradycyjny wieczorek poetycko – muzyczny. Tym razem były dwa motywy przewodnie – taniec i miłość.
Pierwszą część imprezy przygotowali uczniowie klasy 3B. Zaprezentowali wiersze, piosenki i fragmenty prozy dotyczące tańca, ale tez pokaz tańca nowoczesnego i tradycyjnego poloneza. A na zakończenie – wspólne śpiewanie w karnawałowym ,,…rytmie cha-cha”.
W drugiej części widzowie mieli okazję oklaskiwać uczniów klasy 3A i zaproszonych przez nich gości, między innymi z pierwszych i drugich klas. Romantyczne piosenki, sentymentalne wiersze i nastrojowe melodie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem widowni, na której zasiedli rodzice, znajomi oraz seniorzy z ośrodka Promień.

Galeria

wp1

Dzień Współpracy

W ramach współpracy z Wydziałem Ekonomiczno-Społecznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w dniu 16 lutego 2017 roku, uczniowie klasy 2bc oraz zainteresowani uczniowie klasy 1c, 3b, 3c brali udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Wydziału. Dzień Współpracy rozpoczął się sesją plenarną w Biocentrum, w czasie której Dziekan Wydziału powitał gości, przedstawił ofertę edukacyjną i informacje o działalności Wydziału. W sesji plenarnej głos zabrał również prorektor ds. studiów UP, prodziekan, przedstawiciel Samorządu Studenckiego. Po części plenarnej był spacer po kampusie UP, a następnie rozpoczęły się warsztaty i wykłady. Tematem warsztatów była motywacja („Motyw+akcja=Motywacja”), tematem wykładu „Pieniądze to styl życia”. Uczniowie klas trzecich brali udział w quizie ekonomicznym.  Pod koniec zajęć była krótka prezentacja Wydziałowych Kół Naukowych. Uczniowie z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, spędzony na uczelni czas był bardzo miły i owocny. Opiekunami naszej grupy z ramienia uczelni była pani dr Małgorzata Kołodziejczak (koordynator współpracy) i studentka I roku. Opiekę nad uczniami z ramienia szkoły sprawowała p. Aleksandra Niewiadomska (koordynator współpracy) i p. Karina Kania.

Notatkę przygotowała Aleksandra Niewiadomska

Galeria

DW-12

Wojewódzki Konkurs dla Gimnazjów Onawialne Źródła Energii

Wojewódzki Konkurs dla Gimnazjów Odnawialne Źródła Energii

Już 2 marca 2017 roku odbędzie się w naszej szkole  finał 6. edycji konkursu „Odnawialne Źródła Energii” dla uczniów gimnazjów naszego województwa ,pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .

                W tegorocznej edycji wezmą udział uczniowie  15. gimnazjów z całego województwa. Dla laureatów i uczestników konkursu przygotowano bardzo ciekawe i cenne nagrody. Honorowym gościem finału będzie Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  – Pan Marek Baumgart.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia.

Organizatorzy konkursu: Anna Arndt, Aleksandra Niewiadomska, Elżbieta Nowak

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

14.02. uczniowie klas 2a oraz 3a wraz z opiekunem panią Joanną Zbierską brali udział w kolejnym spotkaniu w ramach programu „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Projekt umożliwia młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijając ich wrażliwość i przygotowując do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Każde spotkanie rozpoczyna się od krótkiej prelekcji, następnie projekcji filmu i kończy się dyskusją podsumowującą. Dzisiejsze spotkanie poświęcone było obrazowi w reżyserii Ariego Folmana  „Walc z Baszirem”. Film dotyczący zdarzeń związanych z wojną w Libanie w 1982 roku, nie pozostawia widza obojętnym. Obraz godny uwagi, nie tylko ze względu na nominację do Oscara (najlepszy film nieanglojęzyczny), czy liczne wyróżnienia i nagrody (np. jako najlepszy film zagraniczny Złoty Glob w 2009 roku, Cezar 2009).

20170214_114709 20170214_133520

Lekcja geologii w Muzeum Ziemi

W dniu 25 stycznia 2017 roku uczniowie klasy II D/E i II B pod opieką pani Anny Arndt –

nauczyciela geografii, wzięli udział w lekcji geologii w Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk

Geograficznych i Geologicznych UAM na Morasku. Zajęcia prowadzili wolontariusze –

studenci drugiego roku geologii. Uczniowie mogli utrwalić zagadnienia dotyczące budowy i

dziejów Ziemi, ale przede wszystkim obejrzeć i dotknąć skamieniałości z minionych er oraz

różne rodzaje skał. Atrakcją był ogromny meteoryt, największy w Polsce, który został

znaleziony w okolicach Moraska. Obejrzeli także eksponaty zgromadzone w Lapidarium. Są

tam różnorodne obiekty naturalne, jak i przetworzone kulturowo. Do tych pierwszych należą

głazy narzutowe (eratyki) i fragmenty skał, a do drugich – różne elementy budynków, pomników,

kamienie młyńskie, czy inne obiekty budowlane. Wszystkie z nich zgromadzono przed budynkiem

Instytutu Geologii i opisano stosownymi tabliczkami informacyjnymi. W lapidarium znajdują się

m.in.: czarne dęby z doliny Warty, słupy bazaltowe z Janowej Doliny na Wołyniu, kamień młyński

z Obrzycka i mnóstwo innych.

Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

88 

Galeria