Okaż serce – oddaj krew

6 marca w naszej szkole odbyła się akcja „Okaż serce – oddaj krew” .
Jak co roku zgłosiło się wielu chętnych pragnących podzielić się życiem z innymi. Zebraliśmy 5,5 litra krwi. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Opracowała:  Monika Polus
ok13

Tajemnice archiwów IPN

Dziś klasa 2a poznawała tajemnice archiwów IPN.
Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstawały teczki tajnych współpracowników i jak werbowani byli potencjalni współpracownicy.
Ponadto pokazano nam w jaki sposób zorganizowane jest archiwum poznańskiego IPN.

Galeria

2a1

Erasmus+

Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w Civitavecchia.

W dniach od 13-19 marca nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w spotkaniu koordynatorów projektu Erasmus+.

Galeria

IMG_7659

Szkolny Dzień Kobiet

8 marca w naszej szkole odbył się Dzień Kobiet. Zorganizowaniem uroczystości zajął się samorząd uczniowski, w osobach: Nicole Wojska oraz Ludmiła Ryfa. Prowadzącymi byli: Filip Kwiatkowski oraz Mateusz Żyto. W programie uroczystości były takie konkurencje jak: poezja recytowana, poezja filmowa, makijaż, dmuchanie balonów, stylowy ubiór, pytanie – odpowiedź. Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzymy dużo miłości.

Galeria

dk1

VI Edycja Wojewódzkiego Konkursu „Odnawialne Źródła Energii”

2 marca 2017 odbył się w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu finał VI edycji konkursu „Odnawialne Źródła Energii” dla szkół gimnazjalnych województwa wielkopolskiego.

Organizatorem konkursu jest zespół przyrodniczy XIV LO w Poznaniu w składzie: Anna Arndt, Aleksandra Niewiadomska oraz Elżbieta Nowak, oraz Karina Kania – szkolny pedagog. Patronatami konkursu są: Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Celem konkursu jest propagowanie ekologii wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań w zakresie nauk fizyczno-przyrodniczych, kształtowanie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za środowisko, pogłębienie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i ich znaczeniu w dalszym rozwoju naszej cywilizacji, kształtowanie postaw zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej edycji udział wzięło 15 gimnazjów z całego województwa, z czego 14 uczestniczyło w finale. Są to: Gimnazjum z Dolska, Jaraczewa, Stęszewa,  Strykowa, Zalasewa, Zbąszynia, Kobylej Góry, Witaszyc, Koźminka oraz Gimnazja nr: 3, 41, 43, 53 i 60  i Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego z Poznania. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: I msc. Krystian Błajek z Gimnazjum w Zalasewie, II msc. Julia Szmil z Dwujęzycznego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz  III msc. Jakub Banachowicz z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu nagrody wręczała Pani Magda Żelichowska, reprezentująca w-ce prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Pan Marka Baumgarta, jako że Fundusz, oprócz patronatu, jest  także sponsorem nagród. Jednakże w tym roku głównym sponsorem wspaniałych nagród głównych w postaci zestawów do montażu różnych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz upominków dla wszystkich uczestników konkursu jest Rada Osiedla Rataje. Mamy nadzieję, że propagowana przez konkurs tematyka znajdzie jeszcze większe zainteresowanie wśród młodzieży naszego województwa w kolejnych edycjach konkursu.

Anna Arndt, nauczyciel geografii w XIV LO w Poznaniu

Galeria

IMG_1150

Szkolna Liga Sportowa w piłce siatkowej dziewcząt.

IMG_7343

23 lutego 2017 r. odbył się w XI LO w Poznaniu mecz fazy grupowej piłki siatkowej dziewcząt, w ramach Szkolnej Ligi Sportowej. Mimo ogromnego zaangażowania, ekipa z XIV LO uległa gospodarzowi 3:2. Nasza drużyna zachowała jednak realną szansę awansu do następnego etapu rozgrywek.
Reprezentantki XIV LO: Kinga Grzebyta, Paulina Braszak, Marta Rymelska, Marta Braun, Dagmara Figurowska i Martyna Wojtera: opiekun – Michał Grabarek.

1 marca 2017 r. odbył się w XIV LO w Poznaniu ostatni mecz fazy grupowej piłki siatkowej dziewcząt, w ramach Szkolnej Ligi Sportowej.Nasza reprezentacja pokonała Zespół Szkół Gastronomicznych 3:1 i z dorobkiem 10 pkt. awansowała z drugiego miejsca w grupie „D” do następnego etapu rozgrywek, ustępując tylko reprezentacji I LO w Poznaniu.
Reprezentantki XIV LO: Kinga Grzebyta, Aleksandra Joachimiak, Paulina Braszak, Marta Rymelska, Dagmara Figurowska i Martyna Wojtera, Hanna Michalska, Aleksandra Dudka: opiekun – Michał Grabarek.

Wiecej w Galerii

Tekst przygotował: Michał Grabarek

Galeria