W dniach 1-10 kwietnia grupa 20 uczniów i 4 nauczycieli wzięła udział w wymianie międzynarodowej w Rumunii.
Oto krótka filmowa relacja z tej wspaniałej przygody 🙂
W dniach 1-10 kwietnia grupa 20 uczniów i 4 nauczycieli wzięła udział w wymianie międzynarodowej w Rumunii.
Oto krótka filmowa relacja z tej wspaniałej przygody 🙂
W dniu 10 marca br. nasza szkoła zorganizowała konferencję upowszechniającą nasz projekt ERASMUS+. Konferencja była przeznaczona głownie dla dyrektorów poznańskich gimnazjów.
Wśród zaproszonych gości przybyli m. in. Europoseł – pani Krystyna Łybacka, zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania – pan Wiesław Banaś, Kierownik II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania – pani Renata Jocz, Przewodnicząca Rady Rodziców naszego liceum – pani Marzena Reichelt-Correia, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – pan Marek Baumgart.
Tutaj znajdziesz wideorelację z konferencji.
Leszek Bernaczyk
1. Położenie
Szkoła jest położona w dolnym tarasie Rataj, tuż nad Wartą, w zacisznym miejscu. Lekcje odbywają się w godz. 8:00 – 16:20 (bez zmianowości).
Do szkoły można wygodnie dojechać tramwajami: 4, 12, 13, 27 oraz autobusami: 74 i 84.
2. Kadra pedagogiczna:
32 nauczycieli, w tym 24 dyplomowanych. Wielu nauczycieli posiada dodatkowe kwalifikacje i kompetencje, m. in. w zakresie stosowania technologii mobilnych w nauczaniu.
3. Języki obce
Możliwości wyboru języka:
Lekcje języków obcych są prowadzone w oddziałach lub grupach międzyoddziałowych.
W ramach danej klasy możliwe są wszelkie kombinacje co do wyboru języka i stopnia zaawansowania.
Dodatkowe możliwości w ramach nauczania języków obcych
W ramach zajęć z j. niemieckiego proponujemy: – poszerzenie wiedzy na temat krajów niemieckiego obszaru językowego oraz wybitnych postaci ze świata nauki
oraz w projekcjach filmów w niemieckiej wersji językowej)
W ramach zajęć z j. rosyjskiego proponujemy: – elementy języka menadżersko-handlowego,
Młodzież o bardziej sprecyzowanych zainteresowaniach może realizować swe pasje w działających na terenie szkoły organizacjach:
w organizowanym corocznie Marszu Pamięci do Katynia i pogłębiania wiedzy o losach Polaków na Wschodzie.
Od 1 września 2015 szkoła prowadzi projekt ERASMUS + jako główny koordynator (jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Poznaniu)
Nasi uczniowie aktywnie włączają się także w wydarzenia duchowe np. w działania Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, w spotkania dekanalne młodzieży oraz inne działania religijne.
Nasi uczniowie także biorą udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej oraz innych konkursach wiedzy religijnej.
Nauczyciele opracowali autorskie trasy rowerowe na terenie miasta Poznania o charakterze przyrodniczym, historycznym i architektonicznym.
Uczniowie planują trasy, wsiadają na rowery, rejestrują trasy, fotografują i filmują obiekty. Na podstawie zebranych materiałów opracowują dokumenty: prezentacje,
broszury oraz filmy. Uczniowie współpracują ze sobą i nauczycielami posługując się nowoczesnymi technologiami, w tym mobilnymi.
Uczniowie 3 klas (1DE – , 2BC – ekonomiczno-biologiczno-chemiczna, 3B – humanistyczna) zostali wyposażeni przez szkołę w nowoczesne tablety – iPady.
Technologie mobilne wspomagają nauczanie w szkole oraz w domu ucznia.
Jego działalność wyróżnił dwukrotnie Prezydent Miasta Poznania w konkursie o tytuł „Poznańskiego wolontariusza”.
A – Artystyczna ARTE
Kształtowanie zainteresowań i zdolności m.in. w zakresie:
Stosowane formy zajęć:
w zakresie historii sztuki:
Rozwijanie zainteresowań humanistycznych m.in. poprzez:
W ramach zajęć oferujemy:
W ramach zajęć oferujemy praktyczną naukę rysunku i malarstwa prowadzoną przez artystę malarza z wykształceniem pedagogicznym.
B – MENTOR społeczna – pedagogiczna
Klasa dla osób zainteresowanych historią, polityką i problemami współczesnego świata.
Planujesz studiować np. socjologię lub pedagogikę? Twoim marzeniem jest praca w przedszkolu, a może studia na AWF? Ta oferta została przygotowana właśnie dla Ciebie! 🙂
JAK WYKORZYSTAMY iPady?
Będziemy:
Rozwijanie zainteresowań humanistycznych m.in. poprzez:
1 DE GLOBTROTER
Profil dietetyczny
Kształtowanie zainteresowań i zdolności m.in. w zakresie:
Stosowane formy zajęć:
Kształtowanie zainteresowań i zdolności m. in. w zakresie:
Stosowane formy zajęć:
Profil turystyczny
Edukacja europejska – zajęcia poświęcone powstaniu i funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jej współpracy z innymi krajami, charakterystyce państw europejskich
wzbogacone warsztatami europejskimi przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej (program autorski)
Zmiany w statucie uchwalone na posiedzeniu w dniu 30 marca 2017
1. Dopisuje się w § 63 w ust. 6 punkt 7)
7) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną,
2. Dopisuje się w § 71 w ust. 1 punkt 6)
1. Uczeń ma obowiązek:
6) nosić na zajęcia przybory szkolne oraz podręczniki wymienione w zestawie szkolnych podręczników publikowanych na stronie internetowej szkoły na dany rok szkolny
Jednolity tekst statutu znajduje się na podstronie Dokumenty/Statut
Leszek Bernaczyk
Wśród ponad stu uczniów poznańskich szkół, którzy wyjechali na Marsz Pamięci są również uczniowie naszego liceum.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją.
Żródło: poznan.tvp.pl
W dniu 6 kwietnia 2017r., uczniowie klas pierwszych w ramach zajęć przedsiębiorczości uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez p. dr Beatę Kozyrę z Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu. Tematem warsztatów była „Autoprezentacja”. Warsztaty zorganizowała p.Karina Kania i p. Aleksandra Niewiadomska.
Notatkę przygotowała Aleksandra Niewiadomska
5 kwietnia 2017 r. odbył się turniej eliminacyjny piłki nożnej chłopców w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody rozegrano na „Orliku” przy ulicy Gdańskiej 1 w Poznaniu.
W turnieju piłki nożnej, XIV LO w Poznaniu reprezentowali: Mikołaj Polak, Mateusz Woźniak, Daniel Sarnowski, Marcin Pieczyński, Marcel Żaba, Jakub Kowalski, Paweł Michalski, Bartosz Sekuta, Dawid Sikora, Piotr Winiarski, Dominik Bomski, Kacper Bartkowiak; opiekun – Michał Grabarek.
Reprezentacja 14 LO rywalizowała z: ZSLT, 17 LO, 7 LO, ZSZ nr 6. Podczas rywalizacji, reprezentacja naszej szkoły, mimo ogromnego zaangażowania i woli walki, uległa przeciwnikom grupowym i tym samym nie awansowała do następnego etapu rozgrywek. Uczestnicy turnieju podkreślali jednak, iż mimo przegranych, mieli możliwość skonfrontowania się z innymi drużynami podczas gry „fair play” i nabywali doświadczenie turniejowe na przyszły rok szkolny.
Artykuł opracował Michał Grabarek

5 kwietnia 2017 r. odbył się turniej eliminacyjny piłki nożnej chłopców w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody rozegrano na „Orliku” przy ulicy Gdańskiej 1 w Poznaniu.
W turnieju piłki nożnej, XIV LO w Poznaniu reprezentowali: Mikołaj Polak, Mateusz Woźniak, Daniel Sarnowski, Marcin Pieczyński, Marcel Żaba, Jakub Kowalski, Paweł Michalski, Bartosz Sekuta, Dawid Sikora, Piotr Winiarski, Dominik Bomski, Kacper Bartkowiak; opiekun – Michał Grabarek.
Reprezentacja 14 LO rywalizowała z: ZSLT, 17 LO, 7 LO, ZSZ nr 6.
Podczas rywalizacji, reprezentacja naszej szkoły, mimo ogromnego zaangażowania i woli walki, uległa przeciwnikom grupowym i tym samym nie awansowała do następnego etapu rozgrywek. Uczestnicy turnieju podkreślali jednak, iż mimo przegranych, mieli możliwość skonfrontowania się z innymi drużynami podczas gry „fair play” i nabywali doświadczenie turniejowe na przyszły rok szkolny.
Więcej zdjęć w Galerii
Tekst opracował: Michał Grabarek
14 marca odbył się w naszej szkole konkurs tłumaczeniowy z języka niemieckiego na język polski. Uczniowie otrzymali do tłumaczenia teksty z różnych dziedzin życia, np.: sport, muzyka, moda, reklama. Najlepiej poradziło sobie dwoje uczniów i zajęli ex aequo I miejsce, Joanna Głuszak z klasy 3a i Mateusz Kraszewski z klasy 2bc.
GRATULUJEMY!!!